Wybór dyscypliny sportu dla dzieci – rodzice zachęcają, dzieci dokonują wyboru

Wybór dyscypliny sportu dla dzieci – rodzice zachęcają, dzieci dokonują wyboru - Getica.plWielu opiekunów stawia sobie pytanie jaka dyscyplina sportowa byłaby najlepsza dla ich dziecka. Wybranie właściwej dyscypliny sportowej dla dziecka nie jest zadaniem prostym. Wiele razy rodzice stoją przed pytaniem, czy rodzaj dyscypliny sportowej nie zaszkodzi dla ich dzieci. Ta kwestia musi być właściwie rozważona. Należy też uwzględnić pasje dziecka. Można rzecz jasna sugerować syna czy córkę do zaangażowania się na rzecz pewnej dyscypliny sportu, ale zmuszanie nie jest na pewno wskazane. Dziecko musi z zamiłowaniem podjąć tę aktywność fizyczną. To podstawowa sprawa, o której trzeba pamiętać.

Istotne pytania które stawiają sobie rodzice

Jaka jest kondycja fizyczna mojego dziecka? Czy na tyle dobra, że mogę zamówić mu profesjonalne treningi pod okiem specjalisty? Czy dana dyscyplina sportowa nie zaszkodzi dla rozwoju dziecka? Czym kierować się przy wyborze sportowej aktywności dla syna, córki? Czy brać pod uwagę tylko zainteresowania dziecka, czy włączyć także inne czynniki, np. rodzica opinia na temat właściwej dyscypliny sportu? Czy inwestycja w określoną dyscyplinę sportu będzie przejściowa, czy też dziecko będą pragnęli rozwijać ją w perspektywie długookresowej? Takie i inne zapytania trapią matkę czy ojca przed wyborem tej właściwej dyscypliny sportowej dla swojego dziecka.

Przegląd najważniejszych dyscyplin sportu wskazanych dla dziecka

Jeżeli chodzi o sporty uprawiane zimą to bardzo dobre będzie jeżdżenie na nartach, także łyżwy. Jeżeli syn czy córka lubią jeździć na snowboardzie, to nie można im tej formy aktywności fizycznej zabraniać. Zabranianie może być bezskuteczne.

Inne formy aktywności sportowej, które można trenować w okresie letnim, to gra w piłkę nożną, ręczną, siatkową. Również treningi gry w kosza cieszą się dużą popularnością. Sporty grupowe mają tę zaletę, że uczą syna czy córkę kooperacji w zespole w osiąganiu wspólnego dobra, jakim jest grupowe osiąganie zwycięstwa.

W dziedzinie sportów indywidualnych dziecko może postawić na pływanie biegi tenis Mogą to być różne inne dyscypliny sportu, lekkoatletyczne, np. chód, czy siłowe.

Dobrym rodzajem aktywności fizycznej na każdą okoliczność jest jazda rowerem. Bez względu na to, czy dziecko trenuje swoją dyscyplinę sportową może jeździć na rowerze zarówno w samo, jak i w grupie rówieśników oraz z matką, ojcem.