Czy zakupić samochód podczas pandemii COVID-19?

Rozwój epidemii koronawirusa COVID-19 to poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, ale także dla światowej gospodarki. W takich chwilach dużej niepewności podejmowanie ekonomicznych decyzji jest szczególnie trudne. Jaka metoda finansowania kupna pojazdu jest obecnie najbezpieczniejszy i najlepszy dla portfela?

Wpływ koronawirusa na gospodarkę

Czy zakupić samochód podczas pandemii COVID-19? - Getica.plKwarantanna zdecydowanie ogranicza potencjał wzrostowy gospodarki, pomimo tego ekonomiści nie zgadzają się wobec prawdopodobnych następstw tego stanu. Polsce i innym państwom europejskim może grozić spowolnienie gospodarcze lub recesja, czyli spowolnienie trwające przez dwa miesiące. Duży kryzys ekonomiczny nie musi nadejść, jeżeli życie gospodarcze wznowi się szybko po zakończeniu okresu kwarantanny. W jaki sposób ma to wpływ na decyzję o zakupie auta?

Nowy samochód w kredycie

Fabrycznie nowy samochód prosto z salonu może zostać zakupiony na kredyt. Taka metoda finansowania pozwala użytkować bezpieczny i komfortowy samochód nawet bez dużych środków na koncie. Zawierane umowy kredytowe są zazwyczaj elastyczne, co sprawia, że istnieje duża dowolność co do ustalania wysokości składek oraz długości okresu ratalnego. Treści umów mogą zostać również renegocjowane, a sam kredyt można ubezpieczyć między innymi od utraty przychodu, co daje zabezpieczenie w obecnej sytuacji.

Leasingowanie nowego samochodu

Leasingowanie nowego pojazdu nie wiąże się z badaniem zdolności kredytowej, jak ma to miejsce przy występowaniu o kredyt na samochód. Leasingowanie pojazdu to rozwiązanie korzystne ekonomicznie, jednak wobec trwającego długi czas spowolnienia gospodarczego należy rozpatrzyć możliwość pogorszenia sytuacji finansowej. Od zdecydowanej większości umów można odstąpić, ale nie jest to bezproblemowe i generuje koszty rozwiązującemu umowę leasingobiorcy.

Kupno samochodu używanego w gotówce

Alternatywą dla dwóch powyższych metod finansowania zakupu nowego pojazdu jest kupno pojazdu używanego za zaoszczędzone pieniądze. Samochody używane dostępne są w niskich cenach, natomiast nie obowiązuje ich już opieka gwarancyjna świadczona przez producenta. Wybierając pojazd z drugiej ręki za gotówkę należy uwzględnić wysokie koszty związane z utrzymaniem takiego pojazdu, które nierzadko sprawiają, że bardziej opłacałoby się zakupić nowy samochód za gotówkę. Plusem takiego wyboru jest jednak uniknięcie zobowiązań długoterminowych, co ma znaczenie w obliczu obaw o stan gospodarki.

Zobacz również artykuł: http://getica.pl/zakup-samochodu-z-niemiec-zadanie-dla-profesjonalisty